Go to the page content

Gestacinio diabeto priežiūra ir gydymas

Šis straipsnis supažindins su gestacinio diabeto priežiūra, gydymu bei kodėl tai yra svarbu ir ko tikėtis.

Kai kurioms moterims gestacinio diabeto kontrolei pakanka subalansuotos mitybos ir aktyvaus gyvenimo būdo, kitoms reikalinga medikamentinė pagalba palaikyti tinkamą cukraus kiekį kraujyje. Svarbu apie tai informuoti savo gydytoją, kuris galės pateikti gaires pagal Jūsų asmeninį poreikį ir pagelbės Jums per Jūsų nėštumą.

Daugiau naudingos informacijos galite rasti žemiau pateiktuose straipsniuose

Gydymas insulinu

Gydymas insulinu

Insulin is a hormone that allows glucose in the blood to enter cells. Learn about the function of insulin.

Mokomoji medžiaga ir KMI skaičiuoklė

Mokomoji medžiaga ir KMI skaičiuoklė

The Body Mass Index (BMI) is a quick and easy way to estimate your body fat and health risks based on height and weight. It only takes a few seconds.

Kas tai yra gestacinis diabetas?

Gestaciniu diabetu vadinama būklė, kada Jūsų organizme nėštumo metu dėl hormoninių pokyčių atsiranda aukštas cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje. Tai gali turėti įtakos Jūsų nėštumui ir vaiko sveikatai, todėl svarbu kuo anksčiau nustatyti ligą ir ją tinkamai prižiūrėti.

Gera žinia ta, kad gestacinis diabetas paprastai po nėštumo praeina.

Žemiau pateikti Jums apsvarstyti skirti pasiūlymai, vertingi diagnozavus gestacinį diabetą. Nustatytas gestacinis diabetas gali būti efektyviai valdomas ir gydomas, taigi, pasitikėkite savo sveikatos priežiūros komanda ir laikykitės jų rekomendacijų.

Kaip prižiūrimas gestacinis diabetas?

Sekamas cukraus kiekis

Jei Jums išsivystė gestacinis diabetas, būtina kasdien nėštumo metu matuoti savo cukraus kiekį kraujyje. Sveikatos priežiūros specialistų komanda patars Jums kada ir kaip dažnai tai daryti ir koks tikslinis Jūsų cukraus kiekis kraujyje turėtų būti.

Papildomas ištyrimas

Prie profilaktinio ultragarso tyrimo Jums reguliariai gali būti pasiūlyta papildomas ištyrimas nėštumo metu, stebint kaip vaisius vystosi. 

Svorio priežiūra ir aktyvaus gyvenimo būdo palaikymas

Jūsų komanda suteiks Jums gaires, kaip išlikti aktyviai. Būtų gerai siekti apie dviejų su puse valandos vidutinio intensyvumo fizinės veiklos per savaitę, pavyzdžiui, paprasčiausias pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimas kiekvieną savaitės dieną.

Mitybos pokyčiai taip pat sureguliuoja kraujo cukraus kiekį.

Jums galima pasiūlyti valgyti:

  • reguliariai – įprastai tris kartus per dieną, vengti praleisti valgį;
  • sudėtinių angliavandenių – maisto, kuris lėtai išskiria cukrus, toks kaip bulvės, juoda duona ir avižos;
  • pakankamai vaisių ir daržovių; liesus baltymų šaltinius, tokius kaip žuvis.

Taip pat rekomenduojama vengti daug cukraus turinčio maisto ir gėrimų.

Ar man reikia vartoti vaistus?

Kai kurioms moterims mitybos ir fizinio aktyvumo keitimas yra pakankamas norit pasiekti tikslinį cukraus kiekį. Tačiau kitoms pacientėms gestacinio diabeto gydymas gali apimti ir medikamentų skyrimą, norint padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tokiu atveju gali būti skiriamas gydymas insulinu.

Insulinas

Insulinas yra hormonas, kuris leidžia cukrui patekti į ląsteles ir būti panaudotam energijai.

Insulinas yra leidžiamas mažyte adata po oda – įprastai į šlaunį, sėdmenis ir liemenį. Jūsų komanda apmokys kaip saugiai susileisti insuliną.

Gimdymas ir po gimdymo

Idealiausias gimdymo laikas, esant gestaciniam diabetui, yra apie 38-40 savaitę. Jei Jūsų cukraus kiekis kraujyje yra siektino lygio ir nėra abejonių dėl Jūsų ir Jūsų vaisiaus sveikatos, Jums rekomenduojama laukti, kada gimdymas prasidės savaime.

Gimdymo metu Jūsų cukraus kiekis kraujyje bus sekamas ir, jei reikia, kontroliuojamas insulinu. Dėl šio papildomo sekimo rekomenduojama gimdyti ligoninėje, kur apmokytas personalas galėtų Jums pagelbėti.

Jūsų naujagimio cukraus kiekis kraujyje bus ištirtas iš karto po gimimo. Jei jis bus žemas, Jūsų naujagimis būtų laikinai maitinamas per vamzdelį ar lašelinę.

Visi vaistai, kuriuos Jūs vartojote cukraus kiekio kraujyje kontrolei paprastai būtų nutraukiami po gimdymo. Jums įprastai rekomenduojama pasitikrinti cukraus kiekį 1-2 dieną po gimdymo.

Su tinkama Jūsų gestacinio diabeto priežiūra nėra pagrindo kodėl nebūtų sveikas Jūsų nėštumas ir gimdymas. Jūsų diabetu besirūpinanti komanda padės Jums kiekviename žingsnelyje. Ginkluoti visom žiniomis ir supratimu, ką Jūs ir Jūsų sveikatos priežiūros komanda turėtų daryti, Jūs drąsiai galite laukti savo naujagimio atėjimo.

Daugiau informacijos skaitykite leidinyje „Nėščiųjų diabetas"

Sužinokite daugiau apie cukrinį diabetą

Gyvenimas su diabetu

Gyvenimas su diabetu

Susirgus diabetu, ši liga tampa gyvenimo dalimi, tiksliau – gyvenimo būdu. Taigi, ką būtina žinoti sergant šia liga?

Diabeto ABC

Diabeto ABC

Sužinokite daugiau apie cukrinį diabetą, jo tipus ir valdymą.

Cukrinio diabeto gydymas
1 min. skaitymo

Cukrinio diabeto gydymas

Tiek 1, tiek 2 tipo cukrinio diabeto priežastys yra skirtingos, todėl ir šių ligų gydymas skiriasi.

LT24NNM00014

Parengta remiantis:
  1. Diabetes UK. What is Gestational Diabetes https://www.diabetes.org.uk/diabetes-the-basics/gestational-diabetes
  2. Mack LR, Tomich PG. Gestational Diabetes: Diagnosis, Classification, and Clinical Care. Obstet Gynecol Clin North Am. 2017;44(2):207-217. doi:10.1016/j.ogc.2017.02.002
  3. NHS. Gestational diabetes treatment. https://www.nhs.uk/conditions/gestational-diabetes/treatment/. 
  4. Diabetes UK. Treatments for gestational diabetes. https://www.diabetes.org.uk/diabetes-the-basics/gestational-diabetes/testing-and-treatment.
  5. Martín-Timón I, Sevillano-Collantes C, Segura-Galindo A, et al. Type 2 diabetes and cardiovascular disease: Have all risk factors the same strength? World J Diabetes. 2014;5:444-470. doi: 10.4239/wjd.v5.i4.444
  6. International Diabetes Federation. IDF Diabetes Atlas (10th edition). https://diabetesatlas.org/
  7. DĖL CUKRINIO DIABETO IR TARPINĖS HIPERGLIKEMIJOS DIAGNOSTIKOS IR GYDYMO VAISTAIS, KURIŲ ĮSIGIJIMO IŠLAIDOS APMOKAMOS PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO LĖŠOMIS, TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO 2021 m. Gruodžio 16 d. Nr. V-2864