
Kaip mityba gali padėti kontroliuoti cukrinį diabetą?
Eating healthy is important for everyone, but it's even more important for people living with type 2 diabetes.
Šis straipsnis supažindins su gestacinio diabeto priežiūra, gydymu bei kodėl tai yra svarbu ir ko tikėtis.
Kai kurioms moterims gestacinio diabeto kontrolei pakanka subalansuotos mitybos ir aktyvaus gyvenimo būdo, kitoms reikalinga medikamentinė pagalba palaikyti tinkamą cukraus kiekį kraujyje. Svarbu apie tai informuoti savo gydytoją, kuris galės pateikti gaires pagal Jūsų asmeninį poreikį ir pagelbės Jums per Jūsų nėštumą.
Gestaciniu diabetu vadinama būklė, kada Jūsų organizme nėštumo metu dėl hormoninių pokyčių atsiranda aukštas cukraus (gliukozės) kiekis kraujyje. Tai gali turėti įtakos Jūsų nėštumui ir vaiko sveikatai, todėl svarbu kuo anksčiau nustatyti ligą ir ją tinkamai prižiūrėti.
Gera žinia ta, kad gestacinis diabetas paprastai po nėštumo praeina.
Žemiau pateikti Jums apsvarstyti skirti pasiūlymai, vertingi diagnozavus gestacinį diabetą. Nustatytas gestacinis diabetas gali būti efektyviai valdomas ir gydomas, taigi, pasitikėkite savo sveikatos priežiūros komanda ir laikykitės jų rekomendacijų.
Sekamas cukraus kiekis
Jei Jums išsivystė gestacinis diabetas, būtina kasdien nėštumo metu matuoti savo cukraus kiekį kraujyje. Sveikatos priežiūros specialistų komanda patars Jums kada ir kaip dažnai tai daryti ir koks tikslinis Jūsų cukraus kiekis kraujyje turėtų būti.
Papildomas ištyrimas
Prie profilaktinio ultragarso tyrimo Jums reguliariai gali būti pasiūlyta papildomas ištyrimas nėštumo metu, stebint kaip vaisius vystosi.
Svorio priežiūra ir aktyvaus gyvenimo būdo palaikymas
Jūsų komanda suteiks Jums gaires, kaip išlikti aktyviai. Būtų gerai siekti apie dviejų su puse valandos vidutinio intensyvumo fizinės veiklos per savaitę, pavyzdžiui, paprasčiausias pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimas kiekvieną savaitės dieną.
Mitybos pokyčiai taip pat sureguliuoja kraujo cukraus kiekį.
Jums galima pasiūlyti valgyti:
Taip pat rekomenduojama vengti daug cukraus turinčio maisto ir gėrimų.
Kai kurioms moterims mitybos ir fizinio aktyvumo keitimas yra pakankamas norit pasiekti tikslinį cukraus kiekį. Tačiau kitoms pacientėms gestacinio diabeto gydymas gali apimti ir medikamentų skyrimą, norint padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tokiu atveju gali būti skiriamas gydymas insulinu.
Insulinas
Insulinas yra hormonas, kuris leidžia cukrui patekti į ląsteles ir būti panaudotam energijai.
Insulinas yra leidžiamas mažyte adata po oda – įprastai į šlaunį, sėdmenis ir liemenį. Jūsų komanda apmokys kaip saugiai susileisti insuliną.
Idealiausias gimdymo laikas, esant gestaciniam diabetui, yra apie 38-40 savaitę. Jei Jūsų cukraus kiekis kraujyje yra siektino lygio ir nėra abejonių dėl Jūsų ir Jūsų vaisiaus sveikatos, Jums rekomenduojama laukti, kada gimdymas prasidės savaime.
Gimdymo metu Jūsų cukraus kiekis kraujyje bus sekamas ir, jei reikia, kontroliuojamas insulinu. Dėl šio papildomo sekimo rekomenduojama gimdyti ligoninėje, kur apmokytas personalas galėtų Jums pagelbėti.
Jūsų naujagimio cukraus kiekis kraujyje bus ištirtas iš karto po gimimo. Jei jis bus žemas, Jūsų naujagimis būtų laikinai maitinamas per vamzdelį ar lašelinę.
Visi vaistai, kuriuos Jūs vartojote cukraus kiekio kraujyje kontrolei paprastai būtų nutraukiami po gimdymo. Jums įprastai rekomenduojama pasitikrinti cukraus kiekį 1-2 dieną po gimdymo.
Su tinkama Jūsų gestacinio diabeto priežiūra nėra pagrindo kodėl nebūtų sveikas Jūsų nėštumas ir gimdymas. Jūsų diabetu besirūpinanti komanda padės Jums kiekviename žingsnelyje. Ginkluoti visom žiniomis ir supratimu, ką Jūs ir Jūsų sveikatos priežiūros komanda turėtų daryti, Jūs drąsiai galite laukti savo naujagimio atėjimo.
Daugiau informacijos skaitykite leidinyje „Nėščiųjų diabetas"
LT24NNM00014