Go to the page content
diabetes research

KAS YRA CUKRINIS DIABETAS?

Diabeto apibrėžimas

Diabetas – tai liga, kai dėl angliavandenių apykaitos sutrikimų gliukozė organizme neįsisavinama ir jos kiekis kraujyje padidėja. Kitaip tariant, pagrindinis energijos šaltinis – gliukozė – nepatenka į ląsteles, todėl organizmas nebeaprūpinamas energija.

Sužinokite daugiau apie cukrinio diabeto tipus

Skaitykite daugiau apie gyvenimą su cukriniu diabetu

Gyvenimas su diabetu

Gyvenimas su diabetu

Susirgus diabetu, ši liga tampa gyvenimo dalimi, tiksliau – gyvenimo būdu. Taigi, ką būtina žinoti sergant diabetu?

Cukrinio diabeto gydymas
1 min. skaitymo

Cukrinio diabeto gydymas

Tiek 1, tiek 2 tipo cukrinio diabeto priežastys yra skirtingos, todėl ir šių ligų gydymas skiriasi.

Valdykite cukrinį diabetą gyvensenos keitimu

Diabeto tipai

Yra skiriami keli diabeto tipai - tai 1 tipo cukrinis diabetas, 2 tipo cukrinis diabetas, nėščiųjų (gestacinis) diabetas ar kiti specifiniai diabeto tipai, tačiau pagrindiniais laikomi du - 1 ir 2 tipo cukriniai diabetai.

Kaip atpažinti diabeto simptomus 

1 tipo diabetas išsivysto staiga, dažniausiai jauname amžiuje. Jam būdingi greitai ryškėjantys simptomai:

 

  • atsiranda troškulys,
  • dažnai ir gausiai šlapinamasi,
  • iš pradžių padidėja, o vėliau sumažėja apetitas,
  • krenta svoris,
  • vargina silpnumas, nuovargis.

 

2 tipo cukriniu diabetu paprastai serga vyresnio amžiaus žmonės. Tik smarkiai padidėjus gliukozės kiekiui kraujyje, išryškėja šio diabeto simptomai:

 

  • troškulys arba burnos džiūvimas,
  • dažnas šlapinimasis,
  • regos blogėjimas,
  • blogas žaizdų gijimas,
  • odos pūliavimas,
  • pėdų deginimo ar tirpimo jausmas.

 

Ar numanote apie širdies ir kraujagyslių ligų riziką?

Sergantieji 2 tipo cukriniu diabetu turi 2-4 kartus didesnę miokardo infarkto ar insulto riziką lyginant su nesergančiais8,9.

Sužinokite kaip sumažinti riziką.

Diabeto ABC: insulinas

Gliukozei patekti į ląstelės vidų padeda insulinas – hormonas, kurį gamina kasos beta ląstelės. Insulinas – tarsi raktas, kuris atrakina ląstelę, kad gliukozė galėtų į ją patekti ir aprūpinti energija. Sveiko žmogaus organizme insulino gamyba vyksta nuolat: kiekvieną kartą pavalgius, gliukozės kiekis kraujyje padidėja, tuomet kasa pradeda gaminti daugiau insulino – taip kraujyje palaikomas pastovus gliukozės kiekis.

Insulinas taip pat reikalingas baltymų ir riebalų apykaitai. Kai insulino trūksta, ląstelės energijai gauti pradeda naudoti baltymus ir riebalus, todėl ima gamintis ketoniniai kūnai – organizmui žalingos rūgštys (pvz.: acetonas). Tai organizmui pavojinga būklė, nes sutrinka šarmų ir rūgščių pusiausvyra.

Be to, insulinas stimuliuoja gliukozės kaupimąsi kepenyse ir raumenyse glikogeno pavidalu. Tai gliukozės sandėlis – kraujyje sumažėjus gliukozei, glikogenas skyla ir, virtęs gliukoze, ląsteles aprūpina būtina energija.

Kaip valdyti diabetą?

Šių dienų medicina gali pasiūlyti pažangių diabeto gydymo ir kontrolės būdų, tačiau didelė dalis taikomo gydymo sėkmės priklauso nuo paties sergančiojo. Jei kontroliuoti cukrinio diabeto nepavyksta, laikui bėgant gali išsivystyti įvairių komplikacijų, kurios ne tik turi įtakos žmogaus savijautai ir darbingumui, bet ir gali sukelti negalią bei neigiamai paveikti žmogaus gyvenimo trukmę.

Itin svarbu laiku pastebėti galimų komplikacijų grėsmes ir imtis priemonių, tad sergantieji cukriniu diabetu privalo nuolat stebėti:

Gliukozės kiekį kraujyje

Prieš valgį gliukozės kiekio kraujyje rodiklis turėtų būti 4,4–7,0 mmol/l, o po valgio (2 val. nuo valgymo pradžios) – 4,4–8,5 mmol/l. Svarbu siekti Jums nustatyto individualaus glikozilinto hemoglobino (HbA1c) reikšmės bei išvengti sunkių ir naktinių hipoglikemijų. Jei gliukozės kiekio kraujyje rodikliai viršija rekomenduojamus, būtina pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Kraujospūdį

Aukštas kraujo spaudimas kenkia ne tik širdies ir kraujagyslių sistemai, bet ir smegenims, inkstams bei kitiems organams, be to tai gali lemti ankstyvą ligotumą ar net mirtį. Rekomenduojama, kad arterinis kraujo spaudimas būtų žemesnis nei 130/80 mm Hg, tačiau kiekvienas sergantis cukriniu diabetu apie tai, koks turi būti jo kraujospūdžio rodiklis, turėtų pasikonsultuoti su gydančiu gydytoju.

Bendrą kraujo riebalų kiekį

Bent vieną kartą per metus turi būti atliekama lipidograma, kurioje kraujo riebalų kiekis neturi viršyti nurodytų normų:

1) didelio tankio lipoproteinai („gerasis cholesterolis“): 

  •  1,0 mmol/l (vyrams);
  • 1,3 mmol/l (moterims); 

2) trigliceridai: < 1,7 mmol/l;

3) mažo tankio lipoproteinai („blogasis cholesterolis“) – pagal gydytojo įvertintą Jūsų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) riziką: 

< 2,6 mmol/l (esant vidutinei ŠKL rizikai);

< 1,8 mmol/l (esant didelei ŠKL rizikai);

< 1,4 mmol/l (esant labai didelei ŠKL rizikai).

Kūno svorį

Bent kartą per metus reikėtų paskaičiuoti savo kūno masės indeksą (KMI), kuris rodo, kokia yra žmogaus svorio būklė ir padeda aptikti galimą antsvorį ar nutukimą. Rekomenduojama, kad KMI būtų mažesnis nei 25 m2 /kg. 

Inkstų funkcijos veiklą

Progresuojantis diabetas gali sukelti inkstų funkcijos pokyčius, tad bent vieną kartą per metus būtina atlikti mikroalbuminurijos tyrimą (paros norma < 30 mg/24 val.) arba nustatyti albumino bei kreatinino santykį šlapime < 30 mg/g (< 3 mg/mmol). Kaip dažnai cukriniu diabetu sergančiam žmogui reikia atlikti šį tyrimą, patars endokrinologas ar šeimos gydytojas.

Inkstų funkcijai įvertinti, gali būti atliekamas ir kreatinino koncentracijos kraujyje nustatymas.

Odos būklę injekcijų vietoje

Injekciniais vaistais gydomi pacientai turėtų nuolat stebėti injekcijų vietas, o apie jose atsiradusius paraudimus, iškilimus, sukietėjimus ar įdubimus pranešti gydytojui ar slaugytojai.

Dantų ir burnos ertmės būklę

Diabetu sergantys žmonės, kurių glikemija kontroliuojama prastai, dažniau serga infekcinėmis ligomis, todėl būtina reguliari dantų ir burnos ertmės priežiūra. Apsilankyti pas odontologą būtina bent kartą per metus.

Akių dugno būklę

Dėl diabeto sukeltos komplikacijos akies tinklainėje gali būti pažeidžiamos smulkiosios kraujagyslės. Tai gali lemti regos prastėjimą ar net apakimą. Jei akių dugne yra pakitimų – tyrimą reikia atlikti bent kartą per metus ar, gydytojui rekomenduojant, net dažniau.

Kojų pėdas

Per didelis gliukozės kiekis kraujyje pažeidžia nervus ir kraujagysles, dėl to sergantiems diabetu gali atsirasti žaidų, dažniausiai jos atsiveria ant kojų. Būtina nuolat stebėti, ar ant pėdų neatsirado nutrynimų, paraudimų, nuospaudų ir pan. Sergantiems diabetu žaizdos gyja ilgiau ir sunkiau nei sveikiems žmonėms, o dėl kamuojančių chroniškų opų gali grėsti amputacija. Išsaugoti sveikas pėdas padeda nuolat atliekamas gydomasis pedikiūras gydymo įstaigoje ir tinkama pėdų priežiūra.

 

LT24NNM00006

Parengta remiantis:
  1. Sergančiųjų cukriniu diabetu mokymo programa, patvirtinta 2015 m., Lietuvos endokrinologų slaugytojų diabetologų draugijų, 2015;
  2. American Diabetes Association: Standards of Medical Care in Diabetes—2024;
  3. American Diabetes Association: Complete Guide to Diabetes, 2005;
  4. Dėl cukrinio diabeto ir tarpinės hiperglikemijos diagnostikos ir gydymo vaistais, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis, tvarkos aprašo patvirtinimo 2021 m. gruodžio 16 d. Nr. V-2864;
  5. IDF Clinical Practice Recommendations for managing Type 2 Diabetes in Primary Care, 2017;
  6. National Kidney Foundation. KDOQI Clinical Practice Guideline for Diabetes and CKD:2020. VOLUME 98 | ISSUE 4S | OCTOBER 2020;
  7. National Kidney Foundation, Creatinine, https://www.kidney.org/kidney-topics/creatinine;
  8. Almdal T, Scharling H, Jensen JS, et al. The independent effect of type 2 diabetes mellitus on ischemic heart disease, stroke, and death: a population-based study of 13,000 men and women with 20 years of follow-up. Arch Intern Med 2004; 164:1422–1426;
  9. Fox CS, Coady S, Sorlie PD, et al. Trends in cardiovascular complications of diabetes. JAMA 2004; 292:2495–2499.
  10. Mosenzon O, Alguwaihes A, Leon JLA, et al. CAPTURE: a multinational, cross-sectional study of cardiovascular disease prevalence in adults with type 2 diabetes across 13 countries. Cardiovasc Diabetol. 2021;20:154.