
Kaip mityba gali padėti kontroliuoti cukrinį diabetą?
Eating healthy is important for everyone, but it's even more important for people living with type 2 diabetes.
ŠKL yra ligų ir būklių visuma, kurios pažeidžia širdį ir/arba pačias kraujagysles bei apima visas širdies ir kraujotakos sistemos ligas – tiek įgimtas, tiek įgytas gyvenimo eigoje.
Yra ryškus ryšys tarp cukrinio diabeto ir širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo. Mechanizmas apima kraujagyslių susiaurėjimą, dėl ko organų aprūpinimas deguonies prisotintu krauju reikšmingai sumažėja. Padidėja kraujospūdis ir jūsų širdžiai tenka dirbti sunkiau, kad užtikrintų kraujotaką organizme. Laikui bėgant tai gali lemti ilgalaikius širdies pažeidimus, kurie lemia ŠKL atsiradimą.
Sergantieji 2 tipo cukriniu diabetu gali dažniau susidurti su šiomis ŠKL:
Tiek 1 tipo, tiek 2 tipo diabetas turi patvirtintus rizikos faktorius ŠKL atsiradimui.
2 tipo diabetas lemia gliukozės kiekio padidėjimą kraujyje, kuris neilgai trukus sukelia kraujagyslių sienelės pažeidimus ir riebalų kaupimąsi pažaidos vietose, bloginančius kraujotaką. Šie pakitimai mažina širdies raumens ląstelių aprūpinimą deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, kurie potencialiai gali lemti sunkias širdies būkles, insultą ir padidėjusį kraujo spaudimą.
ŠKL simptomai, į kuriuos sergantieji 2 tipo diabetu, turėtų atkreipti dėmesį:
Sergant cukriniu diabetu nekontroliuojamas gliukozės kiekis kraujyje pažeidžia kraujagyslių sieneles, pagreitiną aterosklerozės ir insulto vystymąsi. Aterosklerozės procesą taip pat spartina padidėjęs kraujo riebalų (lipidų) kiekis. Abu šie veiksniai lemia aterosklerotinių plokštelių atsiradimą kraujagyslių sienelėse bei didina insulto riziką. Insulto simptomai:
Nepaisant to, kad asmenys, kurie serga diabetu ir persirgo insultu, turi lėtesnį funkcinį atsistatymą, toks atsistatymas yra galimas.
Prevencija yra esminis faktorius siekiant kontroliuoti kardiovaskulines ligas. Norint sumažinti ŠKL riziką sergantiems 2 tipo diabetu, reikalingas medikamentinis gydymas, gyvenimo būdo keitimas ir rizikos faktorių mažinimas. Pažymėtina, kad kiekvienas atvejis yra individualus ir skirtingas, tad norint sumažinti ŠKL riziką, reikės skirtingo požiūrio ir skirtingų sprendimo būdų.
Jeigu sergate bet kokio tipo diabetu (1 tipo, 2 tipo, gestaciniu) turite atkreipti dėmesį į gyvenimo būdo įpročius.
Gyvenimo būdo įpročiams, kurie lemia kraujagyslių spindžio susiaurėjimą ir padidina ŠKL išsivystymo riziką, priskiriami:
Kliniškai įrodyta, kad cholesterolio kiekio sumažėjimas gali sumažinti mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų.
Nesveika mityba gali lemti kraujospūdžio padidėjimą. Pabandykite sumažinti druskos naudojimą.
Rūkymas yra reikšmingas insulto išsivystymo faktorius. Tabakas pažeidžia ir siaurina kraujagyslių spindį.
Tyrimai rodo, kad yra tiesioginė koreliacija (ryšys) tarp ŠKL išsivystymo ir alkoholio kiekio naudojimo, kuris viršija rekomenduojamus kiekius.
Yra tiesioginė koreliacija (ryšys) tarp kūno riebalų kiekio sumažėjimo ir jautrumo insulinui. Tai reiškia, kad svorio sumažėjimas yra svarbus faktorius, lemiantis stabilius gliukozės rodiklius (fizinis aktyvumas yra vienas iš būdų kūno svorio sumažinimui).
Fizinio krūvio didinimas, subalansuota mityba, siekiant sumažinti kūno svorį, ir tokių žalingų įpročių, kaip rūkymas ar perteklinis alkoholio naudojimas, atsisakymas ryškiai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Nepaisant to, kad gyvenimo būdo keitimas yra svarbus faktorius mažinti ŠKL riziką, taip pat svarbus gliukozės kiekio monitoravimas ir medikamentų naudojimas.
LT24NNM00015