Diagnozė – diabetas: kaip susikurti naują gyvenimo ritmą?

Žinia „Jums diagnozuotas diabetas“ dažnam žmogui nuskamba tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Medikai apipila informacijos gausa: kaip matuoti gliukozės kiekį kraujyje, ką ir kiek valgyti bei ko vengti, kaip vartoti vaistus, kiek judėti, perspėja apie galimas komplikacijas, o visa tai įsiminti ir laikytis, nėra jau taip paprasta. Reikia šiek tiek laiko ir valios pastangų norint susitaikyti su gyvenimo pokyčiais ir įveikti užklupusį stresą.

Vis tik būtina žinoti: šių dienų medicina jau gali pasiūlyti pažangių diabeto gydymo ir kontrolės būdų, kurie leidžia sergantiems šia liga gyventi visavertį gyvenimą, tad ir diabeto diagnozė neturėtų nuskambėti lyg nuosprendis.

Susitaikyti su pokyčiais padės subalansuota rutina

Nieko keisto, jei išgirdus žinią apie ligą apima liūdesys ir nerimas – tai natūrali reakcija.  Labai svarbu neleisti sau įstrigti šioje būsenoje, ją reiktų suvokti ir išgyventi kaip laikiną etapą, ir judėti toliau.  Apie šiuo metu kamuojantį nerimą, galima pasikalbėti su artimaisiais ar draugais, taip pat daug atsakymų ir padrąsinimo galima gauti iš savo gydytojo ar psichologo.

Palaikyti gerą savijautą ir kontroliuoti ligos eigą labai padeda tinkama mityba. Reguliari ir subalansuota mityba padeda išvengti didelių glikemijos svyravimų, taip pat valgymus reiktų planuoti kasdien tuo pačiu laiku, o jų metu turėtų būti suvartojamas panašus maisto kiekis. Suprantama, iš pradžių prireiks kiek daugiau laiko suderinti tinkamam valgiaraščiui ar apskaičiuoti suvartojamiems angliavandeniams, bet ilgainiui tai taps natūrali kasdienė praktika. Verta prisiminti, kad sergantys diabetu neprivalo atsisakyti tam tikrų maisto produktų – pakanka riboti jų kiekį.

Patarimas – pažinti savo ligą ir ieškoti bendraminčių

Daugiau užtikrintumo ir pasitikėjimo savimi suteikia žinios apie tai, kaip galima kontroliuoti šią ligą. Suskubus skaityti apie diabetą nereikėtų aklai pasikliauti interneto paieškos rezultatais – būtina atkreipti dėmesį, ar informacijos šaltiniai iš tiesų yra patikimi. Ieškant informacijos pravartu aplankyti Lietuvoje ir užsienyje veikiančių diabeto asociacijų ar pacientų organizacijų tinklalapius.

Itin daug naudingų žinių suteiks ir gydymo įstaigose veikiančios diabeto mokyklos, kuriose mokymus vedantys specialistai išsamiai supažindina su glikemijos matavimo, mitybos, fizinio aktyvumo, vaistų vartojimo, pėdų priežiūros ir kitais aktualiais klausimais.

Susigyventi su diabeto diagnoze padeda bendravimas su kitais šia liga sergančiais žmonėmis, kurie pasidalija savo patirtimi, papasakoja apie patirtus iššūkius, išgirdus šią diagnozę. 

Neretai tokie žmonės savo pavydžiu įkvepia lengviau priimti įvykusius pokyčius ir sudėtingoje situacijoje įžvelgti naujų galimybių. 

Dalyvavimas bendruomeninėje veikloje, renginiuose ar stovyklose, savanorystė ar tiesiog laisvalaikis su kitais žmonėmis – visa tai gali tapti savotiška terapija ir paskatinimu pozityviau žvelgti į gyvenimą.

Parengta remiantis:
  1. Riddell M, Gallen IW, Smart CE et al. Exercise management in type 1 diabetes: a consensus statement. Lancet, 2017.
  2. The American Diabetes Association‘s “Standards of Medical Care in Diabetes”. Diabetes Care, 2019.

 

LT23NNM00013