I ir II tipo diabeto gydymo skirtumai

Tiek I, tiek II tipo cukrinio diabeto priežastys yra skirtingos, todėl ir šių ligų gydymas skiriasi. 

Kai sergančiojo kasa, sutrikus insuliną gaminančioms ląstelėms, visiškai negamina insulino, diagnozuojamas I tipo cukrinis diabetas. Sergantieji šio tipo diabetu gydomi insulinu – jis gyvybiškai būtinas, todėl skiriamas iš karto nustačius diagnozę.

Sergant II tipo diabetu, iš pradžių kasa vis dar gamina insuliną, tačiau ląstelės jo efektyviai nepanaudoja, nes atsiranda raumeninio, riebalinio audinio, kepenų ląstelių atsparumas šiam hormonui. Palaipsniui insulino poreikis, o kartu – ir jo gamyba kasoje, didėja, tačiau su laiku kasos ląstelės „pavargsta“ ir pradeda insulino gaminti vis mažiau. Skirtingai nei I tipo diabetu sergantiesiems, gydymas II tipo diabetu sergantiems pacientams, gali būti pradedamas tabletėmis, neinsuliniais injekciniais vaistais ar insulinu.

Sergant II tipo cukriniu diabetu ligos pradžioje, skiriama dieta, patariama padidinti fizinį krūvį, atsisakyti alkoholio ir rūkymo, pridedamas gydymas geriamaisiais gliukozės kiekį mažinančiais vaistais.

Gydymas tabletėmis

Per pastarąjį dešimtmetį nemažai atsirado naujų vaistų ar jų derinių, skirtų II tipo cukrinio diabeto gydymui. Skirdamas gydymą gydytojas atsižvelgia į daug veiksnių, tokių kaip: paciento amžius, ligos trukmė, širdies ir kraujagyslių ligas, inkstų ligas, hipoglikemijos riziką, poveikį svoriui, galimą šalutinį poveikį ir kitas gretutines ligas.

 

 

Gyvensenos pakeitimas ir tinkamo gydymo parinkimas užtikrina gerą glikemijos kontrolę ir komplikacijų rizikos mažinimą.

Išskiriamos kelios geriamųjų (tiekiami tabletėmis) gliukozės kiekį kraujyje mažinančių vaistų grupės: biguanidai, sulfonilkarbamidai, tiazolidinedionai, DPP-4 inhibitoriai, SGLT-2 inhibitoriai, GLP-1 receptorių agonistai. 

Diagnozavus II tipo diabetą, pirmiausia skiriamas gydymas metforminu. Kokia vaisto dozė Jums reikalinga ir kaip vartoti vaistą, visada patars Jūsų gydytojas. Kadangi diabetas yra nuolat progresuojanti liga dėl mažėjančios insulino gamybos kasoje, gydymas gali būti keičiamsdidinamos vaistų dozės, ar pridedami kiti vaistai.

 

Biguanidai slopina gliukozės gamybą kepenyse ir taip sumažina rytinę hiperglikemiją nevalgius, mažina atsparumą insulinui.

Sulfonilkarbamidai skatina kasą gaminti daugiau insulino. Gali sukelti hipoglikemiją.

Tiazolidinedionai slopindami gliukozės gamybą kepenyse, mažina atsparumą insulinui, t.y. padeda insulinui lengviau patekti į ląstelę, bet neskatina kasos gaminti daugiau insulino. Gerina lipidų apykaitą. Sutrumpintai šie preparatai gali būti vadinami TZD.

DPP-4 inhibitoriai (dipeptidil peptidazės 4 inhibitoriai) blokuoja fermentą DPP-4, kuris skaldo natūralius inkretinus. Taip organizme inkretinų koncentracija padidėja. Vartojami valgio metu arba nevalgius bet kuriuo paros metu.

SGLT- 2 inhibitoriai - didina gliukozės išsiskyrimą su šlapimu bei mažina tiek alkio, tiek gliukozės po valgio koncentraciją kraujyje. Jie nestimuliuoja insulino sekrecijos ir nesukelia hipoglikemijos.

GLP-1 receptorių agonistai. Inkretinai reguliuojantys insulino ir gliukagono sekreciją nuo gliukozės priklausomu būdu. GLP-1 receptorių agonistai veikia tada, kai glikemija pakilusi ir neveikia, jei glikemija žema, todėl hipoglikemijų rizika itin maža. 

Rekomenduojama visada perskaityti vaisto pakuotės lapelį. Jei sergantysis diabetu įtaria, kad pasireiškė šalutinis poveikis – būtina pasitarti su gydytoju.

Sergantiems diabetu gali būti skiriamas gydymas dviejų tipų leidžiamaisiais vaistais – neinsulininiais ir insulininiais.

Gydymas injekciniais (leidžiamaisiais) vaistai

Dažnai žinia apie tai, kad reikės vartoti injekcinius vaistus, pacientams sukelia daug klausimų. Baiminamasi dėl to, ar pavyks patiems teisingai susileisti vaistus, kaip tai daryti paskirtu grafiku, ar injekcijos bus skausmingos, ar jos gali sukelti įvairių komplikacijų. Tačiau dėl šių dalykų nerimauti nereikėtų, mat su šiuolaikinių technologijų pagalba injekcinių vaistų vartojimas tapo patogus. Jam skirtos adatos yra labai plonos ir – vos 4 mm, 6 mm arba 8 mm ilgio. Tad ir pats dūris yra beveik nejuntamas. Apie tai, kokio ilgio adata pacientui yra tinkamiausia, paaiškinti gali gydytojas endokrinologas ar slaugytojas diabetologas.

Injekciniais vaistais gydomi pacientai turi nuolat stebėti injekcijų vietas, ar jose neatsirado paraudimų, iškilimų, sukietėjimų ar įdubimų. Pastebėjus šiuos požymius, būtina apie tai pranešti gydytojui ar slaugytojui. Tam, kad injekcijų vietose nesusiformuotų įvairūs odos sukietėjimai ar kiti pakitimai, būtina reguliariai keisti leidimosi vietą.

Dėl leidimosi vietos pakeitimo pasitarkite su gydytoju ar slaugytoju.

Injekciniai neinsulininiai vaistai

Šie vaistai paprastai rekomenduojami tuomet, kai kontroliuoti gliukozės kiekį kitais būdais – dieta, fiziniu aktyvumu ar geriamaisiais vaistais – tampa sudėtinga.

Vieni dažniausiai skiriamų neinsulininių vaistų – inkretinai (GLP-1 receptorių agonistai.) Tai po oda leidžiami natūralūs hormonai, kurie įprastai pavalgius gaminasi sveiko žmogaus žarnyne ir skatina insulino gamybą. Sergant II tipo diabetu, šio hormono veikla sutrinka, todėl būtina ją atstatyti ir inkretino injekcijos tai puikiai užtikrina.

GLP-1 receptorių agonistai, dėl savo veikimo mechanizmo ne tik kontroliuoja gliukozės kiekį kraujyje, bet ir veikdami į alkio centrus smegenyse reguliuoja apetitą, todėl mažina ir svorį. Kai kurie iš šios klasės atstovų turi įrodę teigiamą naudą širdies ir kraujagyslių ligų rizikos mažinimui.

Injekciniai insulininiai vaistai

Injekciniai insulininiai vaistai – tai genų inžinerijos būdu susintetinti insulino preparatai, kurių vartojimas leidžia kompensuoti insulino trūkumą organizme. Insulinas labai svarbus organizmo medžiagų apykaitai, nes padeda gliukozei patekti į ląsteles ir aprūpinti organizmą energija. Jis palaiko reikiamą gliukozės kiekį kraujyje, palengvina jos saugojimą kepenyse bei reguliuoja riebalų ir baltymų apykaitą. Gydymas insulinu gali būti skiriamas sergantiems tiek I, tiek II tipo diabetu. Sergantiems I tipo cukriniu diabetu, gydymas insulinu pradedamas iškart vos nustatoma diagnozė. Sergantiems II tipo cukriniu diabetu, gydymas insulinu gali būti skiriamas ne nuo ligos pradžios arba gali visai jo neprireikti. Visa tai priklauso nuo to, kaip sėkmingai pavyksta kitais vaistais sukontroliuoti ligą. Koks insulinas ar jo deriniai, kokia dozė Jums labiausiai tinka, paaiškins gydytojas atsižvelgdamas į individualią Jūsų ligos eigą.

Šiuolaikinių insulino analogų veikimas, tapo panašesnis į sveiko žmogus insulino veikimą, sumažėjo hipoglikemijų rizika, atsirado galimybė taikyti lankstesnį gydymo režimą. Šiuo metu diabeto gydymo praktikoje taikomi įvairūs insulino analogų ir kiti vaistų deriniai skirti cukriniam diabetui gydyti.

Insulinai pagal veikimo trukmę skirstomi į greito veikimo, mišraus veikimo taip pat ilgo (bazniai) insulinai.

Greitai veikiančio insulino analogai į organizmą prasiskverbia greitai ir veikia trumpai, todėl skiriami vartoti prieš pat valgį ar valgio metu. Jie skiriami mažinti cukraus kiekį kraujyje po valgio. Insulino analogai veikia trumpai 3-5 valandas, todėl nebūtina užkandžiauti tarp pagrindinių valgymų.

Mišraus veikimo insulino analogai yra sudaryti iš dviejų rūšių insulinų –greitai veikiančio ir ilgai veikiančio – insulino, todėl vienos injekcijos metu suleidžiama ir greitai, ir ilgai veikiančio insulino. Greitai veikianti dalis užtikrina būtiną insulino kiekį valgio metu, o ilgai veikianti dalis patenkina insulino poreikį tarp pagrindinių valgymų ir naktį.

Kai kuriuos mišraus veikimo insulino analogus prieš vartojant būtina sumaišyti lėtai vartant švirkštiklį aukštyn žemyn, kol skystis taps tolygiai baltas drumstas ir vandeninis. Jokiu būdu negalima kratyti. Mišraus veikimo insulinai paprastai leidžiami vieną arba du kartus per parą, taip kaip nurodė Jūsų gydytojas.

Ilgai veikiantys insulino analogai paprastai leidžiami vieną kartą per parą. Šios rūšies insulinas palaiko optimalų gliukozės kiekį kraujyje tarp pagrindinių valgymų, taip pat naktį.

Svarbu prisiminti, kad pacientai, naudojantys insuliną gali dažniau patirti hipoglikemijas, todėl labai svarbu reguliariai sekti gliukozės kiekį kraujyje, jį pasižymėti dienyne ir būtinai atsinešti jį į vizitą pas gydytoją. Jei patyrėte hipoglikemiją būtinai apie tai informuokite gydytoją.

Insulino preparatus rekomenduojama leisti į poodį – į pilvo (aplink bambą 2 pirštų atstumu), šlaunų, viršutinės sėdmenų srities ar žasto zonas.

  Insulino laikymo taisyklės

  • Insulino atsargos laikomos šaldytuve (2–8 °C temperatūroje).
  • Naudojamas insulinas laikomas tamsioje vietoje kambario temperatūroje. 
  • Kambario temperatūroje laikytas insulinas galioja mėnesį, informacijos ieškokite vaisto pakuotės lapelyje.
  • Būtina saugoti insuliną nuo tiesioginių saulės spindulių.
  • Jeigu insulinas buvo užšalęs, jo naudoti nebegalima.
  • Draudžiama naudoti, jei pasibaigė galiojimo laikas

Keliaujant patariama saugoti insuliną nuo tiesioginių saulės spindulių, nedėti jo arti šildymo prietaisų ar kitų šilumos šaltinių. Vykstant oro transportu negalima vaistų atiduoti į bagažo skyrių, mat dideli temperatūrų skirtumai gali jiems pakenkti, pasiimkite su savimi į rankinį bagažą. Rekomenduojama kiekvieną injekciją atlikti nauja adata, taip bus išvengta užsikimšimo, vaisto nuotėkio ir netikslaus dozavimo rizikos.

Tinkamai vartojant gydytojo paskirtus vaistus ir skiriant dėmesio mitybai bei fiziniam aktyvumui, dažniausiai pavyksta sėkmingai kontroliuoti diabetą, išvengti galimų komplikacijų bei gerai jaustis.

Parengta remiantis:
  1. A. Frid, L. Hirsch, R. Gaspar, D. Hicks, G. Kreugel, J. Liersch, C. Letondeur, J.P. Sauvanet, N. Tubiana-
  2. Rufi, K. Strauss. New injection recommendations for patients with diabetes. Diabetes & Metabolism 36 (2010) S3-S18.
  3. Sergančiųjų cukriniu diabetu mokymo programa, patvirtinta 2015 m., Lietuvos endokrinologų slaugytojų diabetologų draugijų, 2015
  4. EMA (European medicines agency) https://www.ema.europa.eu/en/news/first-oral-glp-1-treatment-type-2-diabetes
  5. Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro 2012 m. vasario 28 d. įsakymas, Nr.V-159 “Dėl cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašymo patvirtinimo”
  6. American Diabetes Association: Standards of Medical Care in Diabetes—2020

LT23NNM00006