Šventinis sveikų vaišių stalas – misija įmanoma

Lietuviškos tradicijos reikalauja, kad šventinis stalas būtų gausus, bet tikrai ne visi jį puošiantys patiekalai gali būti laikomi sveikais. Diagnozė diabetas nereiškia, kad nuo šiol nebebus galima džiaugtis šventiniu šurmuliu, renginiais ar vaišėmis. Tereikia tinkamai susiplanuoti ir paruošti sveikesnį šventinį stalą.

vicky-ng_353x408

Ant šventinio stalo – duona, liesa mėsa ir daržovės

Pradėti vertėtų nuo duonos, kurios kepimo tradicijos yra neatsiejama mūsų kultūros dalis. Iš pilno grūdo miltų iškepta duona gali būti paskaninta neskaldytais grūdais, sėlenomis ar sėklomis – sezamų saulėgrąžų, kanapių, linų sezamų.

Duona yra ne tik puikus angliavandenių, kurie suteikia organizmui energijos, šaltinis, joje gausu ir įvairių vitaminų, kalio, natrio, fosforo. Naminės duonos kepalas taps tikra stalo puošmena, o jos kepimas – puikia jaukiam pabuvimui šeimą suburiančia veikla.

Riebią kiaulieną ant šventinio stalo turėtų keisti liesa jautiena, ėriena, vištiena ar kalakutiena be odelės. Puikūs proginiai patiekalai gali būti ruošiami ir iš triušienos, stirnienos, briedienos, elnienos ar strutienos. Mėgstantys žuvį į šventinį valgiaraštį gali įtraukti sardinę, tuną, lašišą, plekšnę ar silkę. Ne tik stalą papuošti, bet ir sveikai pasisotinti galima ir patiekalais iš lydekos, upėtakio ar karšio.

Garbingą vietą ant šventinio stalo turėtų užimti ne tik šviežios, bet ir raugintos ar be acto ir cukraus marinuotos daržovės ir patiekalai iš jų. Šios grupės maisto produktų sergantiems diabetu reiktų suvalgyti iki 400 gramų per dieną. Sveiku šventiniu patiekalu gali tapti išradingai pagamintos daržovių ar grybų sriubos.

Image

Labai svarbus ir pats šventinių valgių paruošimo būdas – patariama vengti riebalų, tad patiekalus reiktų virti, troškinti ar kepti orkaitėje ar ant grotelių. Gaminant rekomenduojama naudoti augalinius kukurūzų, rapsų, saulėgrąžų ar alyvuogių aliejus. Sergantys diabetu turėtų vengti kaloringų padažų ir užpilų, juos keisti galima šviežiomis ir džiovintomis prieskoninėmis žolėmis, citrinomis, garstyčiomis ir krienais.

Saldumynai – saikingai, o alkoholio derėtų atsisakyti

Sergantys diabetu neturėtų pamiršti, kad šventiniais saldumynais ir alkoholiniais gėrimais turėtų mėgautis itin saikingai. Kadangi saldumynuose gausu paprastųjų angliavandenių – jų kiekį patariama griežtai riboti, tačiau tai nereiškia, kad privalu atsisakyti nedidelio gabalėlio šventinio pyrago ar kito gardėsio. Puiki alternatyva mėgstantiems pasilepinti saldėsiais galėtų būti juodasis šokoladas, kurio sudėtyje yra kuo daugiau kakavos, o dar geriau desertui rinktis sveikesnius tradicinių saldumynų pakaitalus (pagamintus iš viso grūdo miltų kepinius, desertus iš riešutų, uogų ar sėklų) ar vaisius.

Sergantiems diabetu alkoholio vartoti iš viso nepatariama, tačiau nepaisantiems šios rekomendacijos patariama vartoti mažais kiekiais, ypač vengiant saldaus baltojo ir raudonojo vyno, likerių, naminio vyno, tamsaus alaus. Dėl išaugusios hipoglikemijos rizikos vartojant alkoholį būtina dažniau matuotis gliukozės kiekį kraujyje, taip pat apie savo ligą įspėti aplinkinius paaiškinant, kokie yra hipoglikemijos simptomai bei pavojai.

Parengta remiantis:

1. Sergančiųjų cukriniu diabetu mokymo programa“, patvirtinta 2015 m., Lietuvos endokrinologų slaugytojų diabetologų draugijų, 2015.

2. American Diabetes Association: Complete Guide to Diabetes, 2005

 

LT23NNM00009